22 belediye imzaladı, 4’ü beklemede

KKTC’ye “Su Temin Projesi” kapsamında Anamur’daki Dragon Çayı’ndan Geçitköy Barajı’na pompalanan suyun şebekeye verilebilmesi için başlayan sürecin sonuna gelinirken, geçiş dönemine ilişkin hazırlanan abonelik sözleşmesini imzalayan belediye sayısı 22’ye ulaştı.

Sıcakların artması ile artan su ihtiyacı ve vatandaşların içilebilir su alma baskısı, belediyeleri hareketlendirdi. Bugüne kadar abonelik sözleşmesini imzalayan 22 belediye arasındaki Gazimağusa ve Güzelyurt belediyelerindeki hatlara içilebilir su verildi.

Sözleşmeyi imzalayan diğer belediyelere de en kısa sürede suyun ulaştırılması için bakanlık teknik çalışmaları hızlandırdı.

Bu arada Türkiye’den KKTC’ye getirilen suyun tarımda kullanılmasına yönelik Tarım Bakanlığı’nın çalışmaları devam ediyor fakat bu yönde henüz üretilen net bir karar yok.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri (DSİ) KKTC Proje Müdürlüğü ise KKTC’ye Su Temin Projesi kapsamında ülkedeki teknik çalışmalarını süratle devam ettiriyor.

22 belediye suyu almayı kabul etti
Kıbrıs Gazetesi’ne açıklama yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, bugüne kadar Türkiye’den gelen suyu almayı 22 belediyenin kabul ettiğini söyledi.

Lefkoşa ve Girne Belediye Meclisleri’nin su alımını kabul ettiğini ve bakanlığa gelip anlaşmaya imza koymalarını beklediklerini ifade eden Deveci, “Gönyeli, Dikmen, Lefke ve Akıncılar’dan ise henüz bir cevap gelmedi” dedi.

Deveci, bugüne kadar Gazimağusa, Güzelyurt, İskele, Vadili, Büyükkonuk, Yeni Boğaziçi, Çatalköy, Paşaköy, İnönü, Esentepe, Beyarmudu, Tatlısu, Serdarlı, Geçitkale, Mehmetçik, Yeni Erenköy, Lapta, Akdoğan, Dipkarpaz, Alsancak, Alayköy ve Değirmenlik Belediyeleri’nin anlaşmayı imzaladığını belirtti.

22 belediye suyu 2.30 TL’den alacak
Türkiye’den gelen suyu geçiş dönemine ilişkin hazırlanan “Abonelik Sözleşmesi”ni imzalayan belediyeler suyu 2.30 TL’den almayı kabul etmiş oldu.

Lefke Belediye Meclisi ise ihtiyaç duyulması halinde Türkiye’den gelen suyla ilgili “geçiş” dönemine ilişkin abonelik sözleşmesinin imzalanması yönünde karar üretmişti.

Akıncılar Belediye Meclisi ise bayram öncesi gerçekleştirdiği toplantıda, abonelik sözleşmesinin imzalanması yönünde karar alarak belediye başkanına yetki vermişti.

Gönyeli ve Dikmen Belediyeleri’nin belediye meclisleri henüz abonelik sözleşmesinin imzalanmasına yönelik bir kararı yok.

Tarıma yönelik çalışmalar sürüyor
Türkiye’den ülkemize getirilen suyun tarıma verilmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın çalışmaları ise devam ederken, henüz bu konuda alınan net bir karar olmadığı ifade edildi.

Bakanlık, tarım ile ilgili süreç hakkında bu yöndeki proje çalışmasının büyük bir kısmının tamamlandığını, proje tamamlandıktan sonra ihaleye çıkılacağını ve tarım için yeni hatlar çekilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi çekebilir

Close
Close